Nowoczesne technologie

Cyfrowe zdjęcia RTG

RTG zębów to badanie radiologiczne, które pozwala w sposób bezbolesny i bezpieczny dla zdrowia ocenić stan uzębienia, kości szczęki i żuchwy. Jako że zęby stanowią tkankę twardą, jest to idealne badanie w diagnostyce komputerowej. Nie trzeba tu używać środka kontrastowego, co dodatkowo zwiększa komfort podczas badań. 
Prześwietlenie pozwala stwierdzić próchnicę, obecność lub brak zawiązków zębowych, ciał obcych, zębów zatrzymanych, zmian patologicznych w obrębie korzenia zęba i przylegających tkanek.
Najczęściej wykonywane jest zdjęcie punktowe zęba, które służy do diagnostyki leczenia kanałowego. Widać na nim kilka sąsiednich zębów jednego łuku, ukazując ich korony, korzenie oraz otaczające kości.
Na potrzeby ortodoncji, wykonuje się zdjęcie cefalometryczne. Widać na nim nie tylko zęby i otaczające je kości, ale też całą czaszkę. Dzięki temu można wykonać pomiar odpowiednich odległości i kątów między różnymi elementami czaszki u pacjenta.

Dzięki zdjęciom pan tomograficznym (panoramicznym) można ocenić stan zdrowia wszystkich zębów kości szczęk otaczających zęby.

panorama

Stomatologiczna tomografia komputerowa

Obecnie w diagnostyce stomatologicznej oprócz standardowych zdjęć RTG stosuje się metody tomografii komputerowej, dzięki której można uzyskać trójwymiarowe obrazy.
Do najbardziej zaawansowanych technik obrazowania wykorzystywanych w stomatologii należy tomografia stożkowa (CBCT). W powstałym obrazie widoczne są kanały nerwowe, naczynia krwionośne, zęby, zatoki oboczne nosa.
CBCT pozwala na obrazowanie wszystkich struktur anatomicznych.

 

CBCT znajduje zastosowanie we wszystkich dziedzinach stomatologii:

  • w implantologii w planowaniu leczenia implantologicznego
  • w endodoncji pozwala odwzorować nietypowy przebieg kanałów zębowych
  • w chirurgii szczękowo – twarzowej wykonywana jest przed zabiegami w obrębie zatok lub żuchwy
  • w periodontologii obraz pozwala oszacować ubytki w przestrzeniach międzyzębowych
  • w ortodoncji dokładnie dokonuje pomiarów i obrazuje wady zębów, co pozwala dobrać odpowiedni aparat korekcyjny.

O konieczności wykonania badania tomograficznego powinien decydować lekarz stomatolog.

Photo 25

Skaner wewnątrzustny

W naszym gabinecie dysponujemy skanerem wewnątrzustnym, innowacyjnym urządzeniem cyfrowym w dziedzinie ortodoncji.
Skaner 3D umożliwia pobranie w ciągu kilku minut wirtualnego wycisku bez użycia masy wyciskowej. 
Skaner wewnątrzustny pozwala na osiągnięcie dużo dokładniejszych pomiarów , co przekłada się na precyzyjność wykonywanych modeli i szyn. 
 
Zalety skanera :
 
  • Precyzyjny obraz
  • Skrócenie czasu wizyty
  • Komfort i higiena
  • Wyeliminowanie odruchu wymiotnego 
  • Bezpieczeństwo leczenia 
 
Cieszymy się, że nasi pacjenci mogą korzystać  z nowoczesnych technik i metod oferowanych przez nasz gabinet. 
skaner wewnatrzustny 1

Drukarka 3D

Stomatologia, ortodoncja i protetyka to dziedziny, dla których rozwój technologii 3D okazał się bardzo ważny. To właśnie dzięki drukowi przestrzennemu dopasowywanie nie tylko protez do potrzeb indywidualnych pacjenta jest bardziej dokładne ale i mniej czasochłonne. Technologia druku 3D bardzo często ma swoje zastosowanie w ortodoncji. Drukarka 3D pozwala na bardzo precyzyjne wykonanie modeli dentystycznych z dbałością o każdy szczegół.

Najczęściej drukowanymi elementami , także w naszym gabinecie, są przezroczyste aparaty ortodontyczne (nakładkowe) i ochraniacze na noc. Ponadto druk przestrzenny wykorzystujemy do wykonania modeli pobranych ze skanu jamy ustnej, modeli łuków zębowych.

druk 3d stomatologiasospl
Scroll to Top
Call Now Button