U dentysty jest super!

U dentysty jest super!

Doświadczenia i nieprzyjemne skojarzenia z własnego dzieciństwa osób dorosłych mają wpływ na ich podejście do wizyty u dentysty. Im większa trauma z dzieciństwa, tym bardziej boimy się zabrać swoje dziecko do dentysty.

Jak przygotować dziecko na wizytę ?

Dzieci od rodziców uczą się pierwszych reakcji czy też zachowań w określonych sytuacjach. 
Maluch, który nie doświadczył jeszcze bólu zęba, nie miał kontaktu z dentystą nie powinien mieć negatywnych skojarzeń z gabinetem i wizytą. Dlatego drodzy rodzice, nie przenośmy własnego strachu na dzieci. Nie używajmy słów, które negatywnie kojarzą się z leczeniem : igła, strzykawka, krew, ból.
Budujcie pozytywne skojarzenia wokół wizyty. Opowiadajcie co tam może być – mikroskop, wielka lampa, specjalna wiertarka, ruchomy fotel, pobawmy się z dzieckiem w dentystę. Obecnie na rynku wydawniczym można znaleźć kilka świetnych pozycji książkowych pozwalających maluchom oswoić się z tematem wizyty u dentysty. Możecie zabrać ze sobą ulubioną maskotkę, aby sprawdzić także jej stan zębów. Postarajcie się pokazać dziecku, jak ważne i i pomocne są wizyty u stomatologa.

Kiedy pierwsza wizyta adaptacyjna?

Im wcześniej rozpoczniecie przygodę z wizytą w gabinecie stomatologicznym, tym szybciej dziecko oswoi się z gabinetem i lekarzem. Szukajcie takiego stomatologa, który wzbudza zaufanie u dzieci. Na efekt pierwszej wizyty ma nie tylko podejście lekarza ale przede wszystkim rodziców.
Specjaliści uważają, iż pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia , natomiast adaptacyjna po 2-3 latach. Pamiętajcie, aby nie czekać z pierwszą wizytą dziecka do momentu pojawienia się ubytków.

Kolejne wizyty

Regularne kolejne wizyty u dentysty i właściwe dbanie o zdrowie zębów mlecznych pozwolą na uniknięcie ich przedwczesnej utracie. Ponadto jest to ważne dla zdrowia zębów stałych i prawidłowego rozwoju zgryzu. Kontrole odbywają się zazwyczaj co 3-6 miesięcy. Szczególnie przy zębach mlecznych zalecane są kontrole co 3-4 miesiące, gdyż w tych zębach próchnica rozwija się szybciej niż w zębach stałych.

A po wizycie…

Po skończonej wizycie warto nagrodzić dziecko za wytrwałość. Może to być drobny upominek, wyjście do zoo, do kina. Coś, co sprawi, że wizyta u dentysty będzie wspominać pozytywnie.


Pamiętajmy, że dbanie o zęby, o ich higienę, ale też o właściwe odżywianie, powinno być wdrażane jako nawyk, już od najmłodszych lat. Warto od samego początku zadbać o piękne i zdrowe uzębienie naszego dziecka.

 

 

 

udentystyjestsuper
Scroll to Top
Call Now Button