Stomatologia dziecięca

Leczenie zębów u dziecka to bardzo ważna kwestia. Wymaga ono odpowiedniego podejścia, zarówno ze strony lekarza, jak i rodziców.

Leczenie zębów u dziecka to bardzo ważna kwestia. Wymaga ono odpowiedniego podejścia, zarówno ze strony lekarza, jak i rodziców. Często dzieci boją się wykonywanych zabiegów. Jednakże tak być nie musi, gdyż istnieje wiele sposobów, aby zachęcić najmłodszych do częstego dbania o uzębienie. Kluczową aktywnością w zakresie stomatologii dziecięcej jest leczenie zębów mlecznych. Poprawny stan jamy ustnej na tym etapie pozwala na ukształtowanie późniejszych struktur stałych. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa można już na wczesnym etapie wykryć próchnicę i zapobiec jej rozwojowi.

Profilaktyka ortodontyczna

Nawyki nabyte w dzieciństwie, przekładają się później na możliwe wady zgryzu. Niektóre z nich można wyeliminować już we wczesnym etapie za pomocą aparatu ruchowego oraz wdrożeniu odpowiedniego sposobu dbania o zęby. Ważne jest również zwracanie uwagi na różnego rodzaju zachowania, takie jak branie przedmiotów do buzi, czy też zgrzytanie zębami. Ich eliminacja będzie prowadziła do lepszego ukształtowania się zgryzu.

Znieczulanie dzieci podczas zabiegów

Wykonywane zabiegi nie muszą być wcale bolesne. Stosuje się bowiem znieczulanie miejscowe. Dzięki temu dziecko nie odczuwa bólu podczas zabiegu, jest rozluźnione i spokojne.

 

Pamiętajmy, że stomatologia dziecięca to przede wszystkim leczenie zębów mlecznych z próchnicy,  lakowanie oraz zabiegi wzmacniające szkliwo. Ważna tu jest edukacja najmłodszych w zakresie prawidłowych nawyków dbania o zęby oraz jamę ustną.

Wizyta adaptacyjna – czym jest?

Młodzi pacjenci często mogą być zestresowani przed kontrolą i leczeniem zębów. Dlatego też można najpierw zdecydować się na wizytę adaptacyjną. Na tego typu konsultacji dentysta dziecięcy nie prowadzi leczenia. W takim przypadku przychodzą Państwo z dzieckiem do gabinetu, aby młodzi pacjenci mieli czas na zapoznanie się i oswojenie z nowym miejsce. Pokazywane są również wykorzystywane przez stomatologa narzędzia.


Na wizycie adaptacyjnej może być również wykonany przegląd uzębienia bądź mogą Państwo umówić na kolejną konsultację. Stomatolog dla dzieci przedstawi również instruktaż higieny jamy ustnej. Pierwsza wizyta adaptacyjna z małym pacjentami może mieć miejsce po pojawieniu się pierwszych ząbków, czyli między 6 a 12 miesiącem życia.


Stomatologia dziecięca – zakres usług

Ta dziedzina stomatologii zajmuje się leczeniem i profilaktyką zarówno zębów mlecznych, jak i stałych u dzieci. Dentysta dziecięcy wykonuje m.in.:

  • wypełnienie w zębie mlecznym,
  • wypełnienie w zębie stałym,
  • usunięcie mleczaka,
  • opatrunek w zębie mlecznym,
  • fluoryzację (lakierowanie) – działanie to ma wzmocnić zęby i zmniejszyć ich podatność na pojawienie się próchnicy,
  • lakowanie – jest to uszczelnianie bruzd w uzębieniu, polega na zaaplikowaniu laku w zagłębienia występujące na powierzchni zębów. Lakowanie ma na celu ochronę przed zaleganiem płytki nazębnej. Proces ten wykonuje się tylko na zębach nienaruszonych przez próchnicę,
  • lapisowanie zębów mlecznych – zabieg ten ma na celu zatrzymanie rozwoju próchnicy, zęby zostają nasączone specjalnym roztworem o dobranym przez dentystę stężeniu,
  • znieczulenie,
  • wizytę kontrolną.

Stomatolog dziecięcy z naszego gabinetu dobiera indywidualną metodę leczenia i profilaktyki dla każdego dziecka.


Dentysta dziecięcy – Stomatologia SOS

Nasz gabinet umiejscowiony w Kórniku niedaleko Poznania oferuje m.in. usługi w zakresie stomatologii dziecięcej. Jeśli mają Państwo pytania lub chcą umówić się na wizytę, to prosimy o kontakt telefoniczny.

dentysta dzieciecy poznan kornik
Scroll to Top
Call Now Button