Protetyka Stomatologiczna
Protetyka jest działem stomatologii, w którym odtwarzane jest pierwotne uzębienie po utracie lub uszkodzeniu zębów naturalnych.
Protetyka jest działem stomatologii, w którym odtwarzane jest pierwotne uzębienie po utracie lub uszkodzeniu zębów naturalnych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik leczenia protetycznego możliwe jest również poprawianie kształtu i koloru zęba. Protezy zębowe są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Ważna jest tu współpraca lekarza i technika dentystycznego podczas całego procesu doboru. Wysokiej jakości sprzęt pozwala stworzyć protezę, która kształtem i kolorem będzie niezwykle podobna do naturalnego uzębienia. Dzięki temu można osiągnąć trwały oraz estetyczny efekt na całe lata.
Jakie mogą być konsekwencje braków w uzębieniu?
Braki w uzębieniu to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim problem w przeżuwaniu pokarmu i późniejsze jego trawienie. Stan ten może również prowadzić do wychylenia się zębów sąsiednich, przesuwania ich, a nawet zaniku kości. Przez to mogą powstawać kolejne ubytki. Ważne jest zatem zastosowanie protezy, która poprawi komfort funkcjonowania i wygląd całego uzębienia. Powinna ona być wygodna w noszeniu, nie uwierać, ani powodować bólu dziąseł.
Dziedzina ta umożliwia leczenia braków w uzębieniu w sposób trwały, obecnie istnieją różne rodzaje uzupełnień. Protetyka dentystyczna pozwala na przywrócenie funkcji żucia oraz odbudowę zęba bądź zębów. Dentysta protetyk wykonuje m.in. korony, protezy czy też mosty, metoda leczenia jest indywidualnie dobierana względem danego pacjenta.
Kiedy udać się do dentysty protetyka?
Stomatologia protetyczna znajduje zastosowanie w takich przypadkach jak:
- Braki w uzębieniu – zaburzają funkcję żucia. Brak zęba przyczynia się do obciążenia sąsiednich zębów. W luce zbierają się również resztki jedzenia, co może powodować trudności w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.
- Bezzębie – to całkowity brak zębów w żuchwie oraz szczęce.
- Ukruszony ząb – w przypadku szybko wdrożonego leczenie, niekiedy można uratować taki ząb.
- Poprawa estetyki uzębienia.
Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?
Protetyka stomatologiczna jest szybko rozwijającą się dziedziną. Obecnie dentysta protetyk może wykonać różnorodne uzupełnienia, które standardowo dzielą się na ruchome oraz stałe. Często odwzorowanie stanu zębów jest przeprowadzane na podstawie wykonanych wycisków:
Stomatologia protetyczna stała obejmuje takie rozwiązania jak m.in.:
- Korony – mogą być porcelanowe bądź pełnoceramiczne, nanoszona są na zniszczoną bądź ukruszoną koronę naturalnego zęba w wyniku m.in. urazu czy też próchnicy.
- Mosty – dentysta protetyk stosuje to rozwiązanie, w przypadku, gdy u pacjenta brakuje jednego bądź kilku zębów. Mosty są połączeniem sztucznych koron, które mocuje się na zębach naturalnych lub implantach po obu stronach.
- Licówki – są to cienkie, często ceramiczne płytki, które umieszcza się na przedniej części zęba. Rozwiązanie to ma na celu poprawę estetyki uśmiechu.
- Wkłady koronowo-korzeniowe – stosowane w przypadku leczenia kanałowego zębów. Składają się z dwóch części: korzeniowej umieszczanej w kanale oraz koronowej, które ma za zadanie obudować ząb.
W przypadku protetyki stomatologicznej i uzupełnień ruchomych wyróżniamy protezy szkieletowe – dentysta protetyk stosuje je w sytuacji, gdy mosty są niewystarczające ze względu na rozległe braki w uzębieniu.
Przed wdrożeniem leczenia przeprowadzana jest konsultacja, na której dentysta protetyk zbiera wywiad oraz w porozumieniu z pacjentem dobiera indywidualną metodę.