Licówka vs korona

Piękny uśmiech dzisiaj jest oznaką zdrowia, sukcesu , a utrzymanie go zapewnia właściwa higiena jamy ustnej, uzupełnianie ubytków czy systematyczne zabiegi higienizacyjne w gabinecie dentystycznym. Jednak czasami mimo wysiłku i dbania o nasze zęby efekt nie jest zadowalający.
Wówczas z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna, która ma do zaproponowania poza implantami także licówki, korony protetyczne oraz mosty.

kolory zabki m

Licówki

Licówki pozwalają pozbyć się przebarwień na zębach, zredukować przestrzenie między zębami, zmienić kształt a nawet kolor uśmiechu. Wyróżniamy dwa rodzaje licówek: kompozytowe i porcelanowe. Licówki porcelanowe są bardziej trwałe i pozwalają na uzyskanie lepszego efektu estetycznego. Wykonywane są z porcelany dentystycznej a ich trwałość wynosi 10-15 lat. Z kolei licówki kompozytowe należy wymieniać i odświeżać co 2-3 lata. Materiał, z których są wykonane przypomina ten używany przy wypełnianiu ubytków. 

Przeciwwskazaniami do założenia licówek są m.in.: choroby dziąseł, nieleczony bruksizm, mocno zniszczone zęby lub rozległe wypełnienia, nadmierne przebarwienia, mała ilość szkliwa, kanałowe leczenie zębów.
Jeśli nie zadowala nas wygląd uśmiechu warto rozważyć założenie licówek porcelanowych, które dzięki trwałości i naturalnemu wyglądowi mogą służyć przez wiele lat.

Korona

Podstawowa różnica między koroną a licówką polega na tym, że koronę zakładamy na mocno zniszczony ząb/zęby bądź ich brak, a licówkę zakłada się na zdrowy ząb/zęby celem poprawy estetyki uśmiechu.

Korona pozwala przywrócić pełen kształt zęba, a o jej wyborze decyduje stan zęba oraz warunki zgryzowe. Najczęściej wykonywane ze względu na swoją wytrzymałość i estetykę są korony pełnoceramiczne z tlenku cyrkonu i ceramiki szklanej. Założenie korony porcelanowej jest wskazane w przypadku:

  • uzupełnienie wyrwanego zęba – wówczas mocowana jest na implancie,
  • dużych uszkodzeń zęba spowodowanych próchnicą, złamaniem lub starciem
  • wad zgryzu – celem poprawy ułożenia kilku zębów.
    Zalety koron:
  • trwałość – w odróżnieniu od tradycyjnej protezy korony nie wymagają częstego wyjmowania i zakładania, a ich trwałość w zależności od materiału to ok. 10-15 lat;
  • komfort mówienia i gryzienia – korony mocowane są na stałe, dzięki czemu nie ma ryzyka obluzowania i wysunięcia się z jamy ustnej, dzięki koronom można wyrównać płaszczyznę zgryzu co przyczynia się do prawidłowego i swobodnego spożywania pokarmów;
  • estetyka – korony pozwalają uzyskać piękny uśmiech bez względu na rodzaj ubytków w jamie ustnej, precyzyjnie dopasowane do potrzeb pacjenta maskują prawie każdy mankament w jamie ustnej.

Tym, co łączy zastosowanie licówek i koron, jest ten sam cel: przywrócenie pacjentowi ładnego uśmiechu oraz prawidłowej funkcji żucia.
Serdecznie zapraszamy na konsultację protetyczną do naszego gabinetu , podczas której dobierzemy najlepsze rozwiązanie mające na celu poprawę estetyki Państwa uśmiechu!

Scroll to Top
Call Now Button