Higienizacja zębów – na czym polega? 

Zdrowie zębów i dziąseł jest bardzo ważne dla całego organizmu. Dlatego tak ważne jest regularne dbanie o zęby i dziąsła poprzez regularne czyszczenie w gabinecie stomatologicznym.   

 

Higienizacja zębów to profesjonalny zabieg polegający na czyszczeniu z kamienia nazębnego oraz osadu, wykonywane w gabinecie stomatologicznym przez higienistkę stomatologiczną lub stomatologa. 

 

Na zabieg składają się:

  • skaling
  • piaskowanie
  • polerowanie
  • fluoryzacja.
higienizacja 2webp

Skaling to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, polegający na oczyszczaniu zębów z nagromadzonego kamienia nazębnego zwłaszcza w miejscach niedostępnych dla szczoteczki. Kamień (płytka nazębna) to osad, który tworzy się na zębach z resztek jedzenia, drobnoustrojów i martwych komórek. Skaling jest bezbolesny i pozwala uchronić pacjenta przed rozwojem chorób zębów i dziąseł. Oczyszczanie zębów powinno wykonywać się minimum 2 razy w roku. Osoby, które piją dużo kawy, palą papierosy powinny zgłaszać się na taki zabieg do stomatologa częściej. Wyróżniamy dwie metody skalingu zębów:

– skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zębowej przy pomocy ultradźwięków

– skaling poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego nagromadzonego pod dziąsłami w tzw. kieszonce dziąsłowej. 

Piaskowanie zębów to jeden z zabiegów wykonywanych w celu zadbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Zabieg wykonywany jest w gabinecie dentystycznym przy użyciu piaskarki. Ma na celu usunięcie płytki nazębnej, osadu i przebarwień – z wyjątkiem głębokich przebarwień, mogących być efektem terapii antybiotykowych lub zmian wrodzonych. Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Przeciwwskazaniem do piaskowania są m. In. Astma i pylica płuc. Po piaskowaniu nie zaleca się spożywania mocno barwiących produktów (kawa, herbata, czerwone wino, sok z buraków) minimum przez 24 godziny . 

Polerowanie (polishing) to kolejny etap kompleksowego zabiegu higienizacji jamy ustnej. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Polega na rozprowadzeniu po powierzchni zębów specjalnej pasty o działaniu czyszczącym i polerującym. Polerowanie zabezpiecza powierzchnie zębów przed rozwojem na nich bakterii próchnicowych. Zęby po polerowaniu stają się wyraźnie gładsze i błyszczące, co ma bardzo pozytywny wpływ na estetykę uśmiechu. 

Fluoryzacja  jest jednym z podstawowych zabiegów profilaktycznych w stomatologii. Zabieg fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym polega na nałożeniu specjalnego żelu lub pianki, zawierających odpowiednie stężenie fluoru, na oczyszczone powierzchnie zębów.  Zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Przez około godzinę po fluoryzacji należy powstrzymać się od jedzenia i picia, a ponadto przynajmniej przez kolejne 12 godzin nie należy szczotkować zębów. Fluoryzacja to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegających próchnicy nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych, a także pomaga wzmocnić szkliwo.

Scroll to Top
Call Now Button