Fakty i mity na temat implantów zębowych

Implanty to dzisiaj najskuteczniejsza metoda odbudowy braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń wykonany najczęściej z tytanu, który jest dobrze tolerowany przez nasze organizmy. Jest on umieszczany w trakcie zabiegu w kości szczęki lub żuchwy, a proces gojenia trwa kilka miesięcy. Na implancie wykonuje się odbudowę protetyczną wyglądem przypominającą naturalne zęby.

 
Wśród pacjentów narosło wiele mitów na temat implantów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze fakty i mity, o których pacjenci mówią w gabinecie.
Zabieg wszczepienia implantów jest bolesny – MIT


To jeden z najbardziej popularnych mitów na temat zabiegu. Pacjenci podczas wszczepienia są znieczulani miejscowo a sam zabieg dzięki nowoczesnym technikom jest mało inwazyjny. Pacjenci zazwyczaj wracają do zdrowia w ciągu kilku dni.

Implanty mogą służyć do końca życia – PRAWDA


Implanty jak najbardziej mogą nam służyć do końca życia. Należy jednak dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy pamiętać , że odbudowy protetyczne mają krótszy czas użytkowania i należy je wymieniać po ok. 5 latach – w przypadku protez i po 5-10 latach w przypadku koron.

Każdy stomatolog może wszczepiać implanty – MIT


Implantologia jest oddzielną dziedziną stomatologii i nie każdy dentysta może wykonywać wszczepienia implantów. Dentysta implantolog posiada odpowiednie wykształcenie oraz ukończył niezbędne kursy.

Implantów nie wszczepia się u dzieci – PRAWDA


Dzieci nie mogą mieć wszczepianych implantów dopóki nie zakończy się rozwój kości szczęki. Implanty można wszczepiać dopiero po 16 roku życia.

Implanty to przede wszystkim kwestia estetyki – MIT


Implanty służą nie tylko poprawie estetyki uśmiechu i wyglądu. Zęby odbudowane na implantach pozwalają poprawnie gryźć, mówić i chronią przed zanikiem kości. Implanty są bardziej naturalne, nie trzeba ich wyjmować, tak jak protezy czy mostu, w celu higienizacji.

 

Implanty wymagają wizyt kontrolnych – PRAWDA


Wizyta kontrolna po wszczepieniu implantów daje lekarzowi możliwość przypomnienia pacjentowi i sprawdzenia przestrzegania przez niego zaleceń, które dają pewność i gwarancję długoletniego funkcjonowania implantów.

Osobom starszym nie wszczepia się implantów – MIT

 
U osób starszych wiek nie dyskwalifikuje możliwości wszczepienia implantów. Ważny jest ogólny stan zdrowia i możliwość regeneracji po zabiegu.

U palaczy częściej dochodzi do odrzucenia implantów – PRAWDA

 
U nałogowych palaczy występuje większe ryzyko odrzucenia implantu, dlatego zaleca się rzucenie palenia na minimum 6 miesięcy przed zabiegiem wszczepienia.

 

Jeżeli choć trochę rozwialiśmy Twoje wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu celem umówienia konsultacji u implantologia.

Scroll to Top
Call Now Button