Endodoncja

Jest to część stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. 

Jest to część stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Stosując tego typu leczenie, można ocalić ząb, który jest w złym stanie i sprawić by funkcjonował on jeszcze przez wiele lat.

Kiedy leczenie kanałowe jest niezbędne?

Wtedy, gdy bakterie powodujące ubytek próchnicowy dostaną się w głąb zęba – do jego miazgi, warto zastosować tego typu leczenie. Miazga to tkanka wypełniająca kanały oraz komorę zęba, która jest mocno unaczyniona i unerwiona. Dzięki niej dostarczane są tlen wraz ze składnikami odżywczymi do zęba. Bakterie próchnicowe mogą powodować jej zakażenie i powstanie stanu zapalnego. Wtedy trzeba taką tkankę usunąć i oczyścić przyległe kanały. Potem ząb wypełniany jest wysokiej jakości materiałami, a jego korona zostaje odbudowana.

 

 

Objawy uszkodzenia miazgi zęba:

  • tępy lub ostry ból
  • bolesność tkanek otaczających ząb
  • długotrwała nadwrażliwość na ciepło oraz zimno
  • nasilający się ból zęba przy dotyku

Za pomocą specjalnego mikroskopu, leczenie kanałowe wykonywane jest z najwyższą precyzją. Dzięki temu można nie tylko dokładnie oczyścić i wypełnić kanały, ale również zainterweniować wtedy, gdy korzeń zostanie uszkodzony.

Czy każdy ząb może być leczony kanałowo?

W większości przypadków każdy ząb może być poddany tego typu leczeniu. Jednakże jeżeli z jakiegoś powodu nie ma dostępu do kanałów,  występuje zanik kości wokół korzenia czy też są obecne pęknięcia korzenia, wtedy taki ząb należy usunąć.

stomatologiasos kornik gabinet
Scroll to Top
Call Now Button