Fakty i mity na temat implantów zębowych
Implanty to dzisiaj najskuteczniejsza metoda odbudowy braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń wykonany najczęściej z tytanu, który jest dobrze tolerowany przez nasze organizmy. Jest on umieszczany w trakcie zabiegu w kości szczęki lub żuchwy, a proces gojenia trwa kilka miesięcy. Na implancie wykonuje się odbudowę protetyczną wyglądem przypominającą naturalne zęby.
Wśród pacjentów narosło wiele mitów na temat implantów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze fakty i mity, o których pacjenci mówią w gabinecie.
Zabieg wszczepienia implantów jest bolesny – MIT
To jeden z najbardziej popularnych mitów na temat zabiegu. Pacjenci podczas wszczepienia są znieczulani miejscowo a sam zabieg dzięki nowoczesnym technikom jest mało inwazyjny. Pacjenci zazwyczaj wracają do zdrowia w ciągu kilku dni.
Implanty mogą służyć do końca życia – PRAWDA
Implanty jak najbardziej mogą nam służyć do końca życia. Należy jednak dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy pamiętać , że odbudowy protetyczne mają krótszy czas użytkowania i należy je wymieniać po ok. 5 latach – w przypadku protez i po 5-10 latach w przypadku koron.
Każdy stomatolog może wszczepiać implanty – MIT
Implantologia jest oddzielną dziedziną stomatologii i nie każdy dentysta może wykonywać wszczepienia implantów. Dentysta implantolog posiada odpowiednie wykształcenie oraz ukończył niezbędne kursy.
Implantów nie wszczepia się u dzieci – PRAWDA
Dzieci nie mogą mieć wszczepianych implantów dopóki nie zakończy się rozwój kości szczęki. Implanty można wszczepiać dopiero po 16 roku życia.
Implanty to przede wszystkim kwestia estetyki – MIT
Implanty służą nie tylko poprawie estetyki uśmiechu i wyglądu. Zęby odbudowane na implantach pozwalają poprawnie gryźć, mówić i chronią przed zanikiem kości. Implanty są bardziej naturalne, nie trzeba ich wyjmować, tak jak protezy czy mostu, w celu higienizacji.
Implanty wymagają wizyt kontrolnych – PRAWDA
Wizyta kontrolna po wszczepieniu implantów daje lekarzowi możliwość przypomnienia pacjentowi i sprawdzenia przestrzegania przez niego zaleceń, które dają pewność i gwarancję długoletniego funkcjonowania implantów.
Osobom starszym nie wszczepia się implantów – MIT
U osób starszych wiek nie dyskwalifikuje możliwości wszczepienia implantów. Ważny jest ogólny stan zdrowia i możliwość regeneracji po zabiegu.
U palaczy częściej dochodzi do odrzucenia implantów – PRAWDA
U nałogowych palaczy występuje większe ryzyko odrzucenia implantu, dlatego zaleca się rzucenie palenia na minimum 6 miesięcy przed zabiegiem wszczepienia.
Jeżeli choć trochę rozwialiśmy Twoje wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu celem umówienia konsultacji u implantologia.